Giriş Kayıt

Giriş

24 Eki

MÜDAD Adana Şehitlik Restorasyonu

Yazan 
(1 Oyla)

Adana'ya 90 km uzaklıkta bulunan Mersin Çamalan Beldesinde bulunan Türk Şehitliği yenilenmesi ve Aziz Şehitlerimizi anma programımız seçkin üye tıbbi mümessil arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşma yapan Mümessil Dayanışma Derneği Yönetim Kurul Üyesi ve Adana Bölge Temsilcisi Atay DUMLU; tarihimizde Karboğazı Baskını olarak da bilinen, Fransızlara karşı mücadele ederken şehit olan 1 subay, 29 er ve 300 gönüllüye ait olan Şehitlerimizi anmak ve tüm Aziz Şehitlerimiz için vefa ile saygıda bulunmak üzere toplandıklarını belirtti.

Atay DUMLU konuşmasında, ayrıca Tıbbi Mümessiller olarak sağlık sektörünün ilaç taıtımı faaliyetleri yanında, advers etki bildirimi gibi kamusal sorumlulukları olan bir mesleği icra ettiklerini de belirterek, bununla beraber Mümessil Dayanışma Derneği olarak fedakarca calışan Tıbbi Mümessillerin birarada, mesleki dayanışması ve haklarının alınması ve korunması gibi konular ile birçok sosyal sorumluluk projeleri ile ülkemize hizmet etmek amacında olduklarının altını çizdi. Bu amaçlar dogrultusunda, mevcut şehitliğin bakımının ve onarımının yapılmasında görev almaktan dolayı son derece gururlu ve duygulu olduklarını belirtti.

Programa katılan Tarihci Yazar Cezmi YURTSEVER ise bölge tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Programın sonunda ayrıca Adana-Bağdat demiryolu yapımında vefat edenlere ait Alman mezarlığı ve 1830'lu yıllarda yapılan Halil İbrahim Paşa Tabyaları da ziyaret edildi.

Karaboğaz Baskını hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Okunma 3219 defa Son Düzenlenme Pazar, 25 Ekim 2015 18:22
Yorum eklemek için giriş yapın