Giriş Kayıt

Giriş

26 Eki

UTT Sınavı ve Sertifika

Yazan 
(2 oy)

Sevgili Meslektaşlarım,

Son günlerde UTT ile alakali olarak bazi sorular tarafımıza iletilmiştir. Bu yüzden derneğimiz Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sorularımız ve aldığımız cevaplar aşağıdadır..

1. Son iki ÜTT sınavı çok zordu ? Üniversite neden bizi zorluyor?

Son iki sınavda başarı oranının %85 den %53 e indiği doğrudur. Burada üniversitemiz başından beri soru havuzundan sormaya devam ederken konuların içeriğine dikkat edilmesi , ön ve son testin mutlaka çözülmesine dikkat çektiklerini ifade ettiler. Ayrıca bazı arkadaşların sadece soru ezberleyerek çalıştıkları da test sonuçlarından anlaşılmaktadır denildi. Çalışan arkadaşların bütünlemede sınavı geçeceklerine inandıklarını da belirttiler..

2.2019 da YBU dışında bir üniversite eğitim düzenleyerek sertifika programı açacak mı?

Bize bildirilmiş başka bir merkezin de sınav yapacağına dair bilgi yoktur. Tasarruf tamamen Sağlık Bakanlığına aittir.

3. 2019 'da sertifikasız çalışabilecekmiyiz? Son eğitim ne zaman yapılacak?

Yönetmeliğe göre 2019 da sertifikasız çalışmak yasaktır. Herhangi bir erteleme beklemiyoruz. O yüzden sertifika.almayan arkadaşların problem yaşamaması için son başvuru tarihi 31 Ekim olan son başvuruyu kaçırmamaları gerrkmektedir. Bu kursun final sınavı 22 Aralık'ta yapılacaktır. Sonrakı kursun şubat 2019 da yapılması planlanmaktadır.

4. ÜTT sınavına toplam kaç kere girme hakkına sahibiz?

1600.Tl vererek girdiğimiz sınav ve 2 adet bütünleme hakkınız bulunmaktadır. Eğer başarısız olursanız 1120 tl bedelle sınav ve 2 adet bütünleme hakkı daha kullanabikirsiniz. Eğer bu eğitim döneminde de başarılı olamazsanız 3. ve en son hak olarak 1120 lira daha vererek sinav arti 2 butunleme hakki kullanabilirsiniz. Ancak 2019 da sertifikasyon devreye gireceği için bu süreçte sorun yaşayabilirsiniz.

Atay Dumlu
Müdad Yön.Kur.Bşk.

Okunma 4843 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 19 Ocak 2019 19:07
Yorum eklemek için giriş yapın