Giriş Kayıt

Giriş

08 Ara

Başkan'ın Mesajı..

Yazan 
(1 Oyla)

2019 yılına başlarken;

Sevgili meslektaşlarım,
“Bu ay önemli, bu ay tutarsak diğer ay rahat ederiz” diyerek 2018 yılını da bitiriyoruz. Ancak farklı bir yılsonu yaşıyoruz. Her zamankinden farklı olarak birçok firma ekonomik nedenlerle çalışan meslektaşlarımızı işten çıkarıyorlar. Diğer yandan Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından barkodlu kimlik kartları dayatması ile karşı karşıyayız, ziyaret yasakları çalışma şartlarındaki zorluklar her zamanki gibi problem şeklinde önümüzde duruyor.
Mümessil Dayanışma Derneği olarak işten çıkarmalar ile alakalı olarak firma insan kaynakları ile iletişime geçerek öncelikle arkadaşlarımızın işten çıkarılmaması olmazsa mağdur edilmeden haklarının tam teslim edilmesi yönünde girişimlerde bulunuyoruz. Ancak Tabii ki çok güçlü temsil edilemediğimizden bazı firmalar tarafından muhatap alınmıyoruz.
Diğer yandan kimlik kartları ile alakalı Tıbbi Cihaz Kurumu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne resmi başvurular yaparak 356 lira ücretin meslektaşlarımızın ekonomik olarak ödeme zorluğunda olduğunu zaten eğitim için bir ücret ödediğimizi belirten itirazlarımızı ilettik. Ancak 2011'de ilk çıkan yasa ile sonradan revize edilerek 03.07.2015 resmi gazetede yayınlanan yeterlilik belgesi yönetmelikle belirlenmiş olan bu sertifika ve karekodlu kimlik uygulamasının ancak yönetmelikle değiştirilebileceği hakkında geri dönüşler aldık. Yönetmeliğin değiştirilmesi için kamuoyu oluşturulması gerekiyordu. Biz de İzmir'in dağlarında çiçekler açar dedik ve oradan protesto basın açıklamasıyla kamuoyu oluşturmaya çalıştık.
Mesleğimizi resmi kurum ve kuruluşlara meslek olarak kabul ettirmediğimiz, SGK iş kolundan çıkartıp meslek kolu yapmadığımız sürece bu ve buna benzer sorunları yaşayacağız. Mümessil Dayanışma Derneği - MUDAD olarak 2019 yılında önceliğimiz Mesleğimizi tüm resmi kurum ve kuruluşlarda meslek kolu olarak kabul ettirip eski saygınlığına ve bilinirliğine kavuşturmak için var gücümüzle çalışacağız.
Maalesef meslektaşlarımız bizleri meydanda yalnız bıraktı. Bizleri yalnız bırakan aynı meslektaşlarımız sosyal medyadan müdad ne iş yapar? Diyerek samimane koşturan meslektaşlarımızı eleştirmekten geri durmadı. Ayrıca sosyal medyada klavye kahramanlığı yaparak change org üzerinden imza kampanyası düzenlediler. Ancak bu kampanyaların hiçbiri ne Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne(YBU) ne Tıbbi Cihaz Kurumu'na (TİTCK) ne de Sağlık Bakanlığı'na iletilmedi. Kolay olan buydu bunu yaptılar. Yani Tavşan dağa küstü dağın haberi olmadı. Biz dernek olarak kim ne derse desin her zaman meslek için doğru ve hedefe odaklı bir şekilde dövene elsiz sövene dilsiz mücadelemize devam edeceğiz.
Eleştirmek kolay, biz yapıcı olacağız. Bardağın dolu tarafından bakarak yönetmeliğin bizi koruyan yanlarına da dikkat çekmek istiyoruz. 2019 da çalışma hayatımızda bir takım değişikler olacak.
Çalışacağımız ünitelerde ziyaret saatleri belirlemek (Mesai saatleri dâhilinde),çalışma yapabilmemiz için yer zaman bildiriminde bulunmak zorundalar. Beraberinde yönetmelikte belirtilen tanıtım ilke ve esaslarına dayalı, kural ihlallerinde hem çalışanlar hem de firmalar zorunlu tutulacak. Dolaysıyla rekabette farklılaşmak için yapılan çalışmalar bakanlık tarafından uyarılar ve cezai işlemler uygulanacaktır. Bizlerde mesleğimizin bilincinde ve sorumluğunda 2019 yılında sorunların azaldığı, birlik ve beraberliğin artacağı bir dönem olmasını diliyorum.
Atay DUMLU
Mümessil Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma 3664 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 19 Ocak 2019 19:06
Yorum eklemek için giriş yapın