Giriş Kayıt

Giriş

18 Ara

YBU ile UTT Soru-cevap

Yazan 
(1 Oyla)

Mesut Hocam selamlar. Sizlere gerek üyelerden gerekse meslektaşlarımızdan gelen bir kaç soruyu sorup öğrenemek istiyoruz. Cevaplandirir yada yonlendirirseniz seviniriz . Saygılarımızla

Atay Dumlu

0532 4412264

Mümessil Dayanışma Derneği MÜDAD Başkanı

Ø Elektronik ortama bilgi kayıtları ve 356 TL bankaya yatırmak için son süre var mı? Ne zaman?

Ø 01.01.2019 itibari ile yeterlilik belgesi alamayan ve halen çalışan meslektaşlarımızın iş riski nedir?

Ø Üniversitelerin” Ürün Tanıtım Temsilciliği” bölümü var mı?

Ø Üniversitelerin Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölümlerinden mezun olan arkadaşlarımız YBU da sistem giriş kaydı olacak mı? Kayıt olurlarsa elektronik ortama kayıt ve 356 TL ücret ödemesi yapacaklar mı?

Ø 2014 yılından itibaren eğitimi tamamlayan sınavı başarı ile tamamlayan ancak her hangi firmada çalışmayan meslektaşlarımız kayıt sistemine giriş ve ücreti yatırmaları için tanınan bir süre var mı?

Ø ÜTT bilgi bankasına giriş yapmak için şifresini unutanlara e mail adresine şifre gönderilmekte. Ancak pek çok arkadaşımız çalıştığı firmaların e mail adreslerini vermişler. İşten ayrılan bu arkadaşlarımız mail adreslerini nasıl güncelleyebilecekler?

7:04, 25 Ekim 2018, "UTT Eğitim Birimi"

<Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.>:

İyi çalışmalar dileriz..

Merhaba Atay bey,

Öncelikle aşağıdaki hususları açıklamakta fayda var.

ÜTT Yeterlilik Belgesi ve bu belgenin var olduğunu gösteren ÜTT Kimlik Kartı (karekodlu) işlemleri T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yürütülmektedir. Bu süreçte üniversitemizin herhangi bir yetkisi veya sorumluluğu yoktur. Biz, ÜTT Yeterlilik Eğitimi’ni başarı ile tamamlayıp, ÜTT Yeterlilik Sınavında başarılı olanların listesini TİTCK’ya her sınav sonunda iletmiştik. TİTCK bu bilgileri kullanarak ÜTT’ler için karekodlar üretti. TİTCK’ya başvuru yapan, ücretini yatıran ve başvurusu TİTCK tarafından onaylanan ÜTT’lere ait karekodlar üniversitemize gönderilerek ÜTT Bilgi Bankası üzerinden dağıtımının yapılmasını sağlanmaktadır.

Yukarıda da açıkladığımız gibi süreç tamamen TİTCK tarafından yönetilmektedir. Bizim süreci hızlandırmak veya eksikleri tamamlamak gibi bir imkanımız yoktur.

Sorularınızın cevaplarına gelince;

1. TTİCK’ya başvuru yapmak ve 356 TL ÜTT Yeterlilik Belgesi ücretini yatırmak için son tarih yok. Süreç sürekli olarak işleyecek. Bu konudaki esas belirleyici olan 3 Temmuz 2015 tarihinde TİTCK tarafından yayınlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre 01.01.2019 tarihinden itibaren ÜTT Yeterlilik Belgesi olmayan hiç kimsenin tanıtım yapamayacak olmasıdır. Bu nedenle halen aktif olarak çalışan tüm ÜTT’lerin TİTCK’ya başvurup, kendilerine özel karekodları almaları için 01.01.2019’dan önce TİTCK’ya başvurması, ücretini yatırması ve başvurusunun onaylanması gereklidir. Ayrıca ÜTT’nin çalıştığı firmanın ÜTT Kimlik Kartı basımı için ve bastığı kartı ÜTT’ye geri göndermesi için gereken süreyi de dikkate almanız gereklidir. ,

2. Yukarıda 1. Madede bahsettiğimiz yönetmeliğe göre ÜTT Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin 01.01.2019 tarihinden itibaren tanıtım yapması yasadışıdır. Belgesiz tanıtım yapan kişi ve adına tanıtım yaptığı firmalar için çok ciddi yaptırımlar da ilgili yönetmelikte düzenlenmiştir. Bu nedenle sektörde yer alan herhangi bir firmanın belgesiz ÜTT çalıştırması ve bu kişilere tanıtım yaptırması olasılığı oluğunu düşünmüyorum. Aksi halde firma alacağı tanıtım yasakları (ilk seferinde uyarı, ikincisinde 3 ay, üçüncüsünde 6 ay, tekrarında 1 yıl tanıtım yasağı) nedeni ile çok zor durumda kalacaktır. Tanıtım yasağının kapsamı çok geniştir; ilaçların tanıtılması, kongre-sempozyum yasağı, kongre/sempozyum destek yasağı, her türlü ilan ve reklam yasağı … Hiçbir firma bu riski almayacaktır. Bu nedenle firmalar ÜTT Yeterlilik Belgesi olmayan ve yakın zamanda alma olasılığı da olmayan kişilerle yollarını ayıracaklardır.

3. ve 4. Üniversitelerde Ürün Tanıtım Temsilciliği bölümü yoktur. Yukarıda 1. madde de bahsedilen yönetmelikte “… Üniversitelerin Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama bölüm mezunlarına doğrudan…” ifadesi geçmektedir. Bu ifade ile Tıbbı Tanıtım ve Pazarlama, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümleri kastedilmektedir. TİTCK bu bölümlerden mezun olan kişilere ÜTT Yeterlilik Eğitimi ve ÜTT Yeterlilik Sınavı şartı olmadan, diplomalarını ibraz etmeleri halinde ÜTT Yeterlilik Belgesi düzenlemektedir. Bu okullardan mezun kişilerde 356 TL ÜTT Yeterlilik Belgesi ücretini TİTCK’ya ödemek zorundadır.

4. ÜTT Yeterlilik Belgesi alma ile ilgili süre sınırlaması yoktur. Kazanılmış hakkı olanlar bu belgeyi diledikleri zaman TİTCK’ya başvurarak güncel şartlar (o gün itibari ile istenen belgeler ve ücreti yatırmak şartıyla) çerçevesinde alabilirler.

5. ÜTT Bilgi Bankası’na giriş için bu aşamada acele etmeye gerek yoktur. TİTCK tarafından karekodu gönderilen tüm kursiyerlerimize TİTCK’ya bildirdikleri e-posta adresleri üzerinden bilgilendirme yapılmakta ve ÜTT Bilgi Bankası e-postaları TİTCK’daki e-postaları olacak şekilde güncellenmektedir. Bu kişilere gönderilen e-postada ayrıca karekodlarını ÜTT Bilgi Bankası’ndan nasıl alacakları adım adım anlatılmakta, giriş için gerekli kullanıcı adı ve şifre bilgileri de gönderilen e-postada yer almaktadır.

Fazladan bilgi olarak, ÜTT arkadaşlar TİTCK’ya başvurup, belgelerini yükleyip, ödemelerini yaptıktan sonra TİTCK’nın onay süreci oldukça fazla zaman almaktadır. Bu süreç tamamen TİTCK’nın kontrolündedir. ÜTT Eğitim Birimi olarak bizim bu sürece müdahale etme veya süreçte hangi aşamada olduklarını sorma imkanımız yoktur. Aynı anda başvuru yapan kişilerden birinin onayı 2 günde gelirken diğer kişinin onaylanması çok daha uzun sürebilmektedir. Eksik belge veya bilgi yüklenmesi durumunda ise süreç çok daha uzun sürmektedir. Süreçle ilgili ekteki bilgilendirmeyi üyelerinizle, mudad.org adresinizden ve facebook sayfanızdan paylaşmanız ÜTT arkadaşların süreci sorunsuz şekilde tamamlamasına yardım edecektir.

TİTCK’nın talimatı ile halen ÜTT Yeterlilik Belgesi olmayan ve en az ön lisans mezunu olan kişiler için 14 Ocak 2019’da yoğunlaştırılmış bir eğitim programı daha açılmıştır. Bu program ile ilgili bilgilendirme de ektedir. Bu bilgilendirmenin de duyurulması konusunda desteğinizi bekliyorum.

Oldukça uzun bir e-posta oldu, ancak bir konuyu özellikle vurgulamak istiyorum:

Bu sıralar art niyetli bazı kişilerce sosyal medya paylaşımları, e-posta ve/veya mesaj yolu ile “2014 yılında yayınlanan …. sayılı yönetmeliğe göre ÜTT Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 2020 yılına ertelenmiştir” veya buna benzer uydurma bilgiler yayılmaya çalışılmaktadır. Bu konudaki güncel ve halen geçerli olan yönetmelik 1. Maddede de yazdığımız gibi 3 Temmuz 2015 tarihli yönetmeliktir. Yönetmelik ile düzenlenmiş bir husus talimatla, duyuruyla, telefonla, e-posta ile değiştirilemez. Bu nedenle TİTCK sayfalarında duyurulmamış, Resmi Gazetede yayınlanmamış veya üniversitemizin ÜTT Yeterlilik Eğitimi Birimi tarafından sizlere gönderilmemiş hiçbir bilgiye inanmayınız. Paragrafın başında art niyetli kişiler olduğunu söylemiştik, bu kişiler kendileri belge aldılar, başkaları belge almasın bu sayede sektördeki rakipleri azalsın derdindeler. Lütfen bu kişilere karşı uyanık olun. Yazdıkları, söyledikleri bilgileri ilk ağızdan bizden veya TİTCK’dan teyit etmeden inanmayın, başkalarına da yaymayın.

Görüşmek üzere…

Dr.Öğt.Üyesi Mesut AKYOL

ÜTT Proje Yöneticisi

Okunma 4861 defa
Yorum eklemek için giriş yapın