Giriş Kayıt

Giriş

03 Tem

AİFD İle Yapılan Görüşme Detayları

Yazan 
(0 oy)

MÜDAD (Mümessil Dayanışma Derneği) olarak; 03 Temmuz 2015 Cuma günü saat 09:30 – 10:00 arası AİFD ile görüştük. Görüşme ve görüşmede kullanılan sunum detayları aşağıdaki gibidir:

“BEŞERÎ TIBBİ ÜRÜNLERİN TANITIM FAALİYETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” aynı gün yayınlandığı için AİFD gündem maddeleri görüşme süresi uzadı. Bu nedenle görüşme 09:47 gibi başladı.

AİFD o an için 20 farklı üye ilaç firmasının Genel Müdürleri düzeyinde toplantı yapmaktaydı. MÜDAD temsilen, halen MSD İlaçlarında çalışan MÜDAD Yönetin Kurulu Başkanı Harun ÖKEK ve yine halen Sanofi İlaçlarında çalışan MÜDAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk SARAÇ katıldı.

Aynı zamanda, 2003 yılında kurulan AİFD’ye ilk defa ÜTT düzeyinde ziyaret götürülerek, toplantı yapıldı.

aifd gorusme harun ufukToplantı sırasında tüm konuşmalarımız simültane olarak İngilizceye çevrildi.

Toplantıda;

  • NEDEN MÜDAD ?
  • MÜDAD SAYESİNDE SEKTÖR NE KAZANACAK ?
  • NELER YAPTIK ?
  • NELER YAPACAĞIZ ?
  • NASIL YAPACAĞIZ ?
  • SORULAR VE ÖNERİLER

Başlıkları altında yapılan sunumu paylaştık.

NEDEN MÜDAD ?

MÜDAD’ın neden kurulduğunun konuşulduğu bu bölümde, sektörel bir ihtiyaç olarak vurgu yapıldı. Aynı zamanda “İş Tanımı” açısından da bakıldığında gerek banka başvuru evrakları, resmi yazışmalar gibi formlarda gerekse de aile, çevre ve sosyal ortamda halen net bir iş tanımımızın olmadığına dikkat çekildi. Bu anlamda sadece iş tanımımız değil, işimizin adının da netleştirilerek tüm bahsi geçen yerlerde tek ve anlamlı bir isim altında toplanılması gerektiği üzerinde duruldu. Bu anlamda Sağlık Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ÜTE (Ürün Tanıtım Elemanı) olan son düzenlemedeki “Eleman” kelimesi yerine “Temsilci” kelimesinin daha anlamlı olacağı yönünde bir başvuruda bulunulmuş ve kabul edilmiştir. Son yönetmelikte ÜTT (Ürün Tanıtım Temsilcisi) olarak tanımlanmaktadır.

MÜDAD SAYESİNDE SEKTÖR NE KAZANACAK ?

MÜDAD olarak en büyük hedeflerimizden biri sektör içerinde etik kuralların kurumdan bireye indirilmesi yönünde faaliyetlerimizin olacağı yönünde vurgularda bulunduk. Bu anlamda gerek resmi gerekse de çalışılan firmaların ilgili dernekleri veya firmaların kendi içerisindeki kurallarına paralel olarak, her bir bireyin çalıştığı etki alanında bir nevi otokontrol sistemi sağlayacak şekilde organizasyonlar hedeflendiği açıklamasında yapıldı.

Bu anlamda İl düzeyinde yapılacak toplantılar, derneğe üye olmak isteyen her üyeye bu anlamda bir bilgilendirme-açıklama yazısı, eğitim modülü, bu modül üzerinden yapılacak bir değerlendirme sınavı hazırlıklarımızdan bahsedildi.

Etik davranışların ödüllendirilmesi ile beraber non-etik davranışlar sergileyen bireylerin hızlıca tespiti ve yaptırımlar uygulanması ile bir mesleğin değil sadece olumsuz davranışlar tercih eden bireylerin cezalandırılacağı sistem avantajları anlatıldı.

NELER YAPTIK ?

Bu yıl 3.sünü kutladığımız 14 Nisan Tıbbi Mümessiller günü, vefat eden Eda OKUTGEN arkadaşımızın oğlu için yaptığımız ve halen devam eden SMS kampanyası, 18 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz MÜDAD Elmas Ödülleri hakkında bilgi ve detaylar aktarıldı.

NELER YAPACAĞIZ ?

Tamamen ÜTT ve ilaç firmaları için olacak şekilde kuracağımız CV havuzu, Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Okullarında okuyan ve belki gelecekte bu sektörde çalışacak genç arkadaşlarımızın eğitim ve staj ihtiyaçlarına yönelik hazırlıklarımız ve gerçekleştirdiklerimiz ile yapacağımız yeni anketler başlıkları altındaki projelerimiz açıklandı.

NASIL YAPACAĞIZ ?

Çok genç bir oluşum olmamız hem de tamamen amatör ruhla bir araya gelen meslektaşlar olarak bu anlamdaki ihtiyaçlarımızdan bahsettik. AİFD’nin gerek Bilgi gerek Tecrübe gerekse de Yol Gösterme anlamında desteğini istedik.

Okunma 4361 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 14 Kasım 2016 19:42
Yorum eklemek için giriş yapın