Giriş Kayıt

Giriş

24 Ara

MÜDAD 'ın İlk TBMM Ziyareti

Yazan 
(0 oy)

CHP İzmir Milletvekili R. Aşkın TÜRELİ ile T.B.M.Meclisindeki makamında uzun süredir beklediğimiz bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmeyi resmi kurumlarla görüşmelerden sorumlu yönetim kurulu üyelerimiz, Başkan Yardımcısı Cem MADEN ve Necla SARIYILDIZ DEMİRTAŞ arkadaşlarımız gerçekleştirdi.

Görüşmenin konusu; Aşkın TÜRELİ bey, Sağlık Bakanlığına cevaplaması için bizler adına bir soru önergesi vermişti. Soru önergesinin cevabı yaklaşık bir ay önce Aşkın Beye verilmişti fakat Aşkın beyin bütçe komisyonundaki görevinden dolayı bir türlü kendisiyle görüşememiştik fakat dün görüşme gerçekleşti ve bakanlık tarafından verilen cevabı yazılı metin olarak aldık ve aşağıdaki gibi sizinle paylaşıyoruz. Detayları inceleyebilirsiniz.

tbmm gorusme 02Aşkın Beye ayrıca dernekleşme sürecimizden ve organizasyon yapımızdan bahsettik. Her zaman olduğu gibi ilk sorusu "Kaç üyeniz var?" oldu. Şu an aktif 428 üyemiz olduğunu söylediğimizde -dernekleşme konusunda deneyim sahibi biri olduğunu belirterek- 20 bin civarında iseniz bir an önce en az %10 üye sayısına ulaşmalısınız, yorumunda bulundu.

ÜTE süreci ile ilgili, eğitim ücretinin kendisine bakanlık tarafından firmalarca karşılandığı bilgisi iletilmiş. Biz de ücreti firmaların karşıladığını doğruladık ama eksik olan bilgiyi de "ek sözleşme yaparak; birçok firmanın 2 yıl gibi bir süreç içinde istifa yada çıkarılma durumunda faiz ile/faizsiz bir şekilde yatırılan parayı geri verilmesi konusunda taahhütname benzeri bir sözleşmeye imza atıldığını" vurguladık.

Derneğin mail adresini alarak kendilerinin oluşturduğu sağlık ile ilgili mail grubu olduğunu ve bizi bu gruba katarak sürekli iletişimde olmak istediğini ve derneğimiz tarafından kendisi ile sık görüşme yapmamızın iyi olacağını vurguladı. Aşkın Bey, genel olarak mağdurların yanında olan ve mağduriyete göre de mecliste soru önergeleri ile hak arayan bir özelliğe sahip olduğunu belirtti.

Bizim de kendisinde hazır görüşme ortamı sağlanmışken bir kaç talebimiz oldu. 

Bunlar;

  • 14 Nisan'ın meclis tarafından resmi olarak tanınması için ne yapabiliriz?
  • ÜTE belgesi için yatırılacak 300 tl'yi ödememek için ne yapabiliriz?
  • Topluma faydalı dernek olabilmek için resmi boyutta nasıl bir yol izlemeliyiz? (Afet, toplumsal olaylar vb.)
  • Mümessil Dayanışma Derneği ünvanının başına "Türkiye" ibaresi eklemek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Bize bu konuda nasıl yardımcı olursunuz?

şeklindeydi...

Bu konuda bir araştırma yaparak meclislik bir konu varsa mutlaka yardımcı olabileceğini bize belirtti. Bizimle sürekli dirsek temasında olmak istediğini, sağlık, ulusal basın v.b. diğer tüm konularda yardımcı olunabilecek bir nokta olduğunda bizlere kapısının daima açık olduğunu belirtti.

Okunma 2918 defa Son Düzenlenme Perşembe, 16 Temmuz 2015 14:52
Yorum eklemek için giriş yapın