Giriş Kayıt

Giriş

Uğur Güllü

Uğur Güllü

Müdad Yön.Kur. Başkanı Başaran Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri ,Müdad Adana İl Başkanımız Doğukan Sevenler ile TBMM Sağlık,Aile,Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve Chp Adana Milletvekili Burhanettin Bulut' u Adana çalışma ofisinde ziyaret ettik. Ziyaretimizde pandemi öncesi ve sonrasında yaşadığımız meslek sorunlarının TBMM 'de gündem oluşturması için destek istenilmiştir. Görüşmede Milletvekilimiz Ecz Burhanettin Bulut geçtiğimiz yıl kendisinin de eczacı olması ve sektöre olan yakınlığıyla tıbbi mümessillerin hakları ile alakalı mecliste çalışmalar yaptıklarını önümüzdeki dönemde de elinden gelen desteği vereceği belirtti. Dernek olarak bu konularda mesleğimize değer yaratacak gelişmelerin takipcisi olduğumuzu ve iş güvenliği ve işe dönüşlerle alakalı yaptığımız çalışmaları kendisiyle görüşerek fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Sevgili Meslektaşlarımız,
Son günlerde yaşanan covid 19 salgınına bağlı çalışma şekliyle alakalı sorunlarımızın ve firma içi uygulamaların sosyal medya platformlarına taşınması ve yorumlanması sonucu bazı meslektaşlarımızın işlerini kaybettiklerini görüyor ve konuyu takip ediyoruz. Sosyal medyada meslektaşlarımız tarafından paylaşılan bu bilgiler kişisel verilen korunması kanununa uygunsuz bir şekilde paylaşımı yapan çalışanın izni alınmadan ya da sahte hesaplardan gönderilen şikayet yazıları araştırılmadan, doğruluğu ortaya konulmadan; bazı sosyal medya platformlarının iletişim hesaplarında çalışan ismi verilerek paylaşılması sonucu başka birçok çalışanında zan altına bırakılarak meslek hayatını riske atan sorunların yaşandığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Mesleğimizi resmi ve özel kurumlarda temsil etme yetkisi bulunan, hak ve sorumluklarımıza çözüm üretmeye çalışan yetkili olan TEK resmi dernek Mümessil Dayanışma Derneği'dir. Müdad kanuni sorumluluklarının bilincinde olarak her konuda hem çalışanların hem de işverenlerin haklarına kanuni çerçevede dikkat ederek çalışmalar yapar ve yardım eli uzatmaya çalışır. Mesleki birlik ve beraberliğimiz için TEK resmi dernek olan MÜDAD yine mesleğimiz için yapılan tüm iyi niyetli çabaların ve oluşumların her zaman destekçisi ve ışığı olacaktır.
Derneğimiz üyesi ve firma çalışanı arkadaşımız bugünlerde izinsiz paylaşımlardan dolayı mağduriyet yaşamaktadır. Sosyal platformlarda paylaşımların yorumlanması firma ve çalışan arkadaşımızı ifşa etmeleri sorunların oluşmasına neden olmuştur. Mümessil Dayanışma Derneği olarak mesleğimiz ve meslektaşlarımızın sorunları çözmek için en uygun yolun hukuki ve uygun usul /üsluplarda olması gerektiğini bir kere daha vurgulamak istiyoruz. Dernek olarak ilgili arkadaşımız ve firma yöneticileri ile görüşmeler yapılarak izlenecek yolların takibine başlanmıştır. Gelişecek olumlu veya olumsuz her hareketin izlenimini yapmak ve oluşacak zararların önlenmesine çaba göstereceğiz.
Meslektaşlarımızdan özellikle sosyal medya paylaşımlarınızda daha hassas davranmanızı ve kanunsuz bir durum oluştuğunda bu konuda dernek avukatımızın sizlere yardımcı olacağını belirtmek istiyoruz. Sosyal medyada meslek için açıldığını iddia eden tanımadığınız kişilere ve sosyal medya sayfalarına itibar etmemenizi ve dikkatli davranmanız konusunda uyarıyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla.
Mümessil Dayanışma Derneği

Sevgili Meslektaşlarım,

Cumhuriyet İlkeleri ve Milli Değerlerimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma vapuru ile 19 Mayıs 1919 'da Samsun’a ayak bastığında; ulusun bağımsızlığının, çağdaş ve laik yönetimin kurulduğu, Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı gündür. Bu temelleri Atatürk'ün önderliğinde akıllı, bilgili, çağdaş ve güçlü anadolu insanlarının birlik beraberlik ve fedakarlıkları ile atıldı. İşte Samsun'dan başlayarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni ülkenin bütünlüğünü, beraberliğini devam ettirecek ulusunun gençlerine emanet ettiler.

Biz Tıbbi Tanıtım Temsilcileri (ÜTT) olarak birlik ve beraberliğimizi derneğimizin vizyon ve misyonunda açıkça ifade ettiğimiiz gibi cumhuriyet ilkelerini ve milli değerleri benimseyerek sağlıyoruz.
Atatürk’ü Anma  Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum.

Saygılarımla.

  Başaran ÇELEBİ
Müdad Yön.Kur.Bşk.

Müdad Yönetim Kurulu  İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası üyesi  firmaların insan kaynakları toplantısında bir sunum gerçekleştirmiştir.
05.12.2019 Perşembe günü İEİS üyesi firmaların İnsan Kaynakları toplantısı sendika binasında gerçekleşti. Sendika üyesi 10 ilaç firması İnsan Kaynakları sorumluları, Sendika Disiplin Kurulu Başkanı Süha TAŞPOLATOĞLU ile derneğimiz adına Yön. Kur. Bşk.Başaran ÇELEBİ, Kurumsal İşler Sorumlusu Durmuş İLİKSİZ ve Sosyal İşler Sorumlusu Gonca Gülşah ÇELİK; meslek- mesleki sorunlarımız, projeler konuları görüşülmüştür. 
 
 ve İlaç Firmalarına saygının azaldığından, firmaların sahadaki yüzü olarak esleğimizinn saygınlığını sağlamaya çalıştığımızı anlatarak yardımlaşmamız gerektiği iletilmiştir. Sağlık Bakanlığı -TITCK ile yapılan son görüşmemizin konuları hakkında bilgiler vererek görüşleri alınmıştır.
Derneğimizin kuruluş amaçları arasında mesleki saygınlığımızı artıran
çalışmalar yapmakla ilgili hedeflerimiz olduğu, sektör içindeki 
firmalarla işbirliği sağlamamızın önemi ifade edilmiştir.
Sektörümüzde yaklaşık 20.000 kişinin yer almasına rağmen mevcut üye sayımızın yaklaşık 2.000 civarında olması yeterli temsiliyetin istikrarı açısından sayının yeterli olmadığı ve toplantıya katılan çeşitli firmaların insan kaynakları yöneticilerinden destek istenilmiştir. İnsan Kaynakları temsilcileri ise Firma çalışanlarının mesleki derneklere üye olmalarının bir sakıncası olmadığını belirterek Üye sayısının artması gerektiği konusunda fikir beyan ettiler.
Dernek olarak sektörde yer alan firmaların ulusal toplantılarında stant ve tanıtım sunumları yapılması ile ilgili girişimlerde bulunacağımızı belirtirken sosyal projeler ile ilgili çalışmalarımız da sunulmuştur.
Sonuç olarak; açıklık getirdiğimiz tüm konuların sendika yöneticileri ve sorumlu birimleri tarafından değerlendirileceği, ilerleyen süreçlerde yeniden toplantı ve bilgilendirmeler içerisinde olacaklarını ifade etmişlerdir.
Müdad Yön.Kur.Bşk.Başaran Çelebi TİTCK Akılcı ilaç Kullanımı Dairesi Başkanı Ecz.Mesil AKSOY ve Beşeri Tıbbi Ürünler Birimi sorumluları ile bugün Ankara'da bulunan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu binasında bir toplantı gerçekleştirmiştir.
Müdad Yön.Kur.Bşk. Başaran Çelebi sektör deneyimi olsun olmasın tüm lise mezunları eğitim-sınav hakkı ,lise eğitimi altında eğitimi altında olanların Eğitim-sınav hakları,
hangi üniversiteler eğitim açacak,ÜTT belgesini alan ile almayanın farkı nasıl olacak, ziyaret yasakları, meslek  olarak kabul edilmek için destek istemek, Sektör-TİTCK arasında diyalog ile bilgi kirliliğinin önüne geçmek için rol almak istediği gibi gündemlerle toplantı yapılmıştır.
Sorular ve konuları hakkında TİTCK Akılcı ilaç Kullanımı Dairesi Başkanı Ecz.Mesil AKSOY ve Beşeri Tıbbi Ürünler Birimi sorumluları 1.5 saat süren toplantıda aldığımız bazı cevapları sizlerle de paylaşıyoruz 
Sektör deneyimi olsun olmasın tüm lise mezunları 01/04/2020 tarihine kadar eğitim ve sınavlara girerek Yeterlilik  belgesi alabilecekleri belirtilirken
3/7/2010 ve 3/7/2015 tarihleri arasında sektörde en az toplamda  2 yıl fiilen çalıştığını ispat ederse; mezuniyet aranmaksızın 1/4/2020 tarihine kadar eğitim ve sınavlara girerek Yeterlilik  belgesi alabilecekleri belirtildi ÜTT eğitimlerini yetkili 4 üniversitenin düzenleyeceği belirtildi.
Ziyaret ve yönetmelik kurallarıyla alakalı 81 İlde kurumlara yönetmelik ve uygulamalar hakkında bilgiler gönderildiği belirtilirken her hastanenin yoğunluğu farklı olduğu için ünite yöneticilerin uygulamaları farklı olabileceği belirtildi. 
Sn Çelebi yeterlilik belgesini alanların ilk tercih olması ve haklarının korunması gerektiğini bu konuda gerekli hassasiyetin kurum ve sektör tarafından da beklediklerini söyledi. Kurum adına mesleğimiz ile ilgili alınan kararların ve uygulamaların “iyi niyetli, çözüm odaklı ve mağduriyet olmaması” için çalışmalarını yapmaya gayret ettiklerini belirtirken ,yeterlilik belgesini Sağlık Bakanlığı onaylı/ruhsatlı olan ürünlerin tanıtımında mutlak zorunluluk getirmektedir. Tanıtımı yapan bölge müdürleri dahil tüm firma çalışanlarının alması zorunlu olduğu,kurum içinde derneğimiz ve meslektaşlarımızın sorunları ve gelişmeleri takip ettikleri ilgili konularda  sorunlara odaklı konulara çözüm getirmeye çalıştıklarını söylediler.
 Beklentilerimizin kurumca algılanması ve kendimizi ifade edebşlmek için dernek amaçları hedeflerimiz ve iş birimlerimizin tanıtımı yapıldı. Ayrıca mesleğimiz ile ilgili gelişmeleri kurum duyurularında firmalar ve derneğimizede resmî ve yazılı olarak bilgi verilmesi kararlaştırıldı .
Meslek tanımında tüm resmî ve özel kurumlarda “ÜRÜN TANITIM TEMSİLCİSİ” ünvanın kullanımı için destek istenilmiştir..

Sevgili meslektaşlarımız,

01.01.2019 tarihinden itibaren yönetmeliğin devreye girmesiyle ÜTT belgesi alamayan lise mezunu arkadaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için gereken geçici madde düzenlemesi bugün resmi gazete'de yayınlanarak resmiyet kazanmıştır. Bu durumdaki meslektaşlarımızın son bir hak olarak 01.04.2020 tarihine kadar kursları tamamlayarak belgelerini almaları gerekmektedir. Mağdur durumdaki yaklaşık 3000 meslektaşımızın tarihlere dikkat etmeleri gerektiğini belirtir mağduriyetlerin giderilmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Titck kurumu yetkili ve görevlilerine, derneğimiz eski ve yeni yönetim kurulu üyelerine, derneğimizin kurumsal işler sorumlularına, TBMM mesleki sorunlarımızı paylaşan tğm milletvekillerine ve desteğini esirgemeyen tüm dernek üyelerimize teşekkür ederiz.

Müdad Yönetim kurulu

Müdad Yönetim Kurulu Adana 'da hafta sonu gerçekleştirildi. Başkan Dumlu ve üyelerden oluşan yönetim kurulu hafta sonu olmasına rağmen şahsi gayretleri ile toplandı. Toplantı gelir-gider tabloları , 2019 faaliyet planları, 14 Nisan hazırlıkları, Meslekler listesinde hakettiğimiz yerin alınması için kamuoyu oluşturmak ve siyasi partilerle görüşüp konuyu meclis gündeminde sıcak tutmak ve konunun takipçisi olmak, ÜTT sertifika ve karekod uygulamaları konusunda olasi sorun yaşanacak ünitelerle alakalı yol haritasının belirlenmesi ve temsil gücünün artırılması için üye kazanma vb konular gòrüsüldu.

IMG 20190105 WA0022

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç mümessillerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Bulut, Sağlık Bakanı’na “İlaç mümessillerinin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir yol haritanız var mıdır?” diye sordu. 02 Ocak 2019, Çarşamba, 15:23 - SİYASET 856 kez okunmuş. Yorum CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç mümessillerinin 2015 yılında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan “Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”le mağduriyet yaşadığını bildirdi. Yönetmeliğe göre ilaç mümessillerine sertifikanın zorunlu hale geldiğini kaydeden Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. AKTİF ÇALIŞANLAR İŞSİZ KALACAK CHP’li Bulut, yetkili bir üniversitenin düzenlediği eğitim programına 1600 TL ödeyerek katılan mümessillerin sınavda başarılı olmak kaydıyla sertifika alabildiğini, firmalarda ürün tanıtım temsilcisi (ÜTT) unvanı ile çalışabildiğini kaydetti. Başarılı olamayanların ise aktif iş hayatı da olsa mümessillik yapamayacağını belirten Bulut, “Daha önce lise mezunlarının katılabildiği sertifika eğitimlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren en az ön lisans mezunları katılabilecektir. 1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan lise mezunları işten çıkarılacaktır” dedi. Sertifikanın yanı sıra ilaç mümessillerinin, 356 TL ücret ödeyerek “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı” almasının zorunlu tutulduğuna dikkat çeken Bulut, pek çok ilaç mümessilinin ücretler yüksek olduğu, katılımda ödeme sıkıntısı çektiği için sertifika programına katılamadığını bildirdi. MÜMESSİLİĞİN MESLEK OLARAK TANIMI YAPILSIN Bulut, “İlaç mümessilleri, mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılmasını, mesleğin devlet ve endüstri tarafından tanınmasını, Çalışma Bakanlığı meslek kodunun, meslek sektörünün düzeltilmesini, eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptalini beklemektedir” ifadelerini kullandı. KAÇ MÜMESSİL İŞSİZ KALDI Bahçeli Onayladı, MHP 402 adayını açıkladı... -Türkiye genelinde kaç ilaç mümessili bulunmaktadır? Sertifika programına kaç ilaç mümessili devam etmiştir? -Bu ilaç mümessillerinden kaçı sınavda başarılı olmuş ve sertifika almaya hak kazanmıştır? Başarılı olamayan ilaç mümessili sayısı nedir? NE KADAR GELİR ELDE EDİLDİ? -Sertifika programından ve “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı”ndan ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu gelir nereye aktarılmıştır? -1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan kaç lise mezunu işten çıkarılmıştır? -İlaç sektöründe uzun süredir çalışan ve sınavı geçemeyen ile lise mezunu olduğu için işinden olan ilaç mümessillerinin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir yol haritanız var mıdır? FAHİŞ ÜCRETLER İPTAL EDİLECEK Mİ? -Mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır/olacak mıdır? -Eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptaline yönelik herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?

 

Istanbul Mudad ekibi Yonetim kurulu uyeleri Ozan Demiroz;Serkan Satar ,Durmjş İliksiz,Esin Agaoglu ,Gonca Akkaş ile il temsilcileri arkadaslarimiz bir araya gelerek ilk toplantilarini gerceklestirdi..Istanbul artik daha güçlü..

IMG 20181111 WA0014

Sevgili Meslektaşlarım,

Son günlerde UTT ile alakali olarak bazi sorular tarafımıza iletilmiştir. Bu yüzden derneğimiz Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sorularımız ve aldığımız cevaplar aşağıdadır..

1. Son iki ÜTT sınavı çok zordu ? Üniversite neden bizi zorluyor?

Son iki sınavda başarı oranının %85 den %53 e indiği doğrudur. Burada üniversitemiz başından beri soru havuzundan sormaya devam ederken konuların içeriğine dikkat edilmesi , ön ve son testin mutlaka çözülmesine dikkat çektiklerini ifade ettiler. Ayrıca bazı arkadaşların sadece soru ezberleyerek çalıştıkları da test sonuçlarından anlaşılmaktadır denildi. Çalışan arkadaşların bütünlemede sınavı geçeceklerine inandıklarını da belirttiler..

2.2019 da YBU dışında bir üniversite eğitim düzenleyerek sertifika programı açacak mı?

Bize bildirilmiş başka bir merkezin de sınav yapacağına dair bilgi yoktur. Tasarruf tamamen Sağlık Bakanlığına aittir.

3. 2019 'da sertifikasız çalışabilecekmiyiz? Son eğitim ne zaman yapılacak?

Yönetmeliğe göre 2019 da sertifikasız çalışmak yasaktır. Herhangi bir erteleme beklemiyoruz. O yüzden sertifika.almayan arkadaşların problem yaşamaması için son başvuru tarihi 31 Ekim olan son başvuruyu kaçırmamaları gerrkmektedir. Bu kursun final sınavı 22 Aralık'ta yapılacaktır. Sonrakı kursun şubat 2019 da yapılması planlanmaktadır.

4. ÜTT sınavına toplam kaç kere girme hakkına sahibiz?

1600.Tl vererek girdiğimiz sınav ve 2 adet bütünleme hakkınız bulunmaktadır. Eğer başarısız olursanız 1120 tl bedelle sınav ve 2 adet bütünleme hakkı daha kullanabikirsiniz. Eğer bu eğitim döneminde de başarılı olamazsanız 3. ve en son hak olarak 1120 lira daha vererek sinav arti 2 butunleme hakki kullanabilirsiniz. Ancak 2019 da sertifikasyon devreye gireceği için bu süreçte sorun yaşayabilirsiniz.

Atay Dumlu
Müdad Yön.Kur.Bşk.

Page 1 of 2