Giriş Kayıt

Giriş

Uğur Güllü

Uğur Güllü

İki yıl önce araç değiştirmek için bağlı bulunduğu bölge olan eşi ile birlikte gittiği Ankara dönüşünde talihsiz bir kaza sonucu vefat eden Sanofi Zonguldak çalışan Meslektaşımız Serkan Çoban adına firması Sanofi Bülent Ecevit Üniversitesinde Obezite Merkezinde bir tedavi odasının adı verilerek ismi yaşatılmıştır .

IMG 20190315 004121

Sanofi İlaç ın bu duyarlı davranışı nedeni ile gerek Rahmetli Meslektaşımız Serkan Çoban' ın ailesi ve meslektaşlarımız adına teşekkür ederiz . Sevgili Serkan her daim gönlümüzde ve aklımızda yaşayacaksın...

Mümessil Dayanışma Derneği

Mümessil Dayanışma Derneği Yön Kur. Bşk Atay Dumlu, Bşk Yard. Levent Efe ve Başarı Çelebi'nin katılımıyla Şanlıurfa'da Müdad üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıya ev sahipliği yapan Müdad Yön.Kur. üyesi İmam Esmer ve Urfa İl Temsilcisi İbrahim Gürer ve seçkin 50 üyemizin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Urfa İl temsilciliği'nin yapmış olduğu yeniden yapılanma sürecinde ulaşmış oldukları üye sayısı konusunda teşekkür edilirken derneğin bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler mesleğimize yapılan katkılar konusunda genel bir bilgilendirme yapılmıştır.

 IMG 20190309 WA0035
 
 Ayrıca TITCK'le yapılan son görüşme sonucu lise mezunlarına geçici yönetmelikle sertifika almalarının yolunun açılacağı bilgisinin yanında birlik beraberlik içerisinde dernekleşmenin önemine vurgu yapılarak mesleki kazanımlar yönünde yapılacak faaliyetler anlatılmıştır. Yönetim kurulu üyelerimizi ağırlayan Urfa İl Temsilciliği' ne misafirperverlikleri için teşekkür ederiz
IMG 20190309 WA0033

Kayseri Şehir Hastanesi ziyaret saatleri ve yasakları konusunda 12.02.2019 tarihinde Başhekim Prof.Dr.Ilhami Celik hocamiz ile Müdad Kayseri İl Temsilciliği olarak bir ziyaret gerçekleştirdik.Bu ziyarette bizlerin çalışma ortamında yaşadığımız sıkıntıları paylaşırken derneğimiz(Mudad)hakkinda bilgi verdik.Bu gorusmemizde çok anlayışlı olarak bizlerin yanlarında olduğunu, mağdur olmamamız için destek olacaklarını bildirmişlerdir.Görüşme sonucu olarak hastane yönetimi ile ziyaret saatleri konusunda belirli saat dilimlerinde karar alındı ve bu saat dilimlerine uygun davranacağımiza yönetime söz verildi.

Ziyaret saatleri
11:00 - 13:30
15:00'den sonrası olarak uygun görüldü.

2019 'a Başlarken...
Sevgili Meslektaşlarım,

Kapitalizmin en acı yüzünü iliklerimize kadar hissettiğimiz 2018 son çeyreğini bitirerek yeni bir yıla başlamış bulunuyoruz. İlaç zamlarının belirsizliği firmaların yaşadığı kredi faizlerinin yükselmesi sonrası bozulan nakot akışları ve stoksuzluk ,ürün yoklukları ,karekod sisteminin devreye girmesi gibi birçok zorlukla yeni bir yıla başlamış bulunuyoruz. Sektörel olarak fiyat zamları sonrası pozitif toparlanmanın olması ve işsiz kalan meslektaşlarımızın tekrar sektöre dönmelerini ümit ediyoruz. Ayrıca 22 Ocak 2019 Salı günü TİTCK Başkanı Sn. Dr. Hakkı Gürsöz ile makamında yaptığımız görüşme sonrasında doğru yolda olduğumuzun ve mesleki mücadelemizin aslında daha yeni başladığını gördüğümüzü belirtmek isterim. Mesleki mücadelenin ilk adımı olarak Titck Bşk. Dr.Hakkı Gürsöz'ü ziyaret edildi. Şirketlerin sahipliği değil, Tıbbi Mümessillik mesleğinin doğal ve gerçek sahibi olan Tıbbi Mümessiller muhatap alınarak ilk defa böyle bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Lise ve alt mezuniyetlerin UTT Sertifikası eğitim proğramına kabulleri ile ilgili gündem maddemizi olumlu ve hakkaniyetli karşılayan Sn. Gürsöz konunun esas karar verici makam önce Sağlık Bakanlığı sonra da Sayın Cumhurbaşkanlığı olduğunu belirterek TİTCK bu konu ile ilgili yazılı bir görüş beyan ederek yasal yönden incelenip uygunluğunun belirlenmesi "Yönetmelikteki yasal değişiklik " prosedürüne uygun bir yolla son kez ve tek seferlik " bu sorunun çözülmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını ve Sağlık Bakanlığının onayına sunacaklarını belirttiler. Görüşme esnasında ÜYE SAYIMIZ sorulduğunda malesef 2000 diyebildik. "25 bin sertifikalı Tıbbi Mümessil var ve bu sayı % 10 bile etmiyor ." Biz bir cevap vermekte zorlandık. Siz olsaydınız bu kadar çabaya karşın nasıl bir cevap verirdiniz ?

UTT Sertifikasının Lise ve alt mezuniyetlerinin kaçıranlar , ihmal edenler , kazanamayanlar için son ve tek olmak koşulu ile yeniden yasal düzenleme ile 2019 yılına girdiğimiz bu dönemde geçici yasa ile yönetmeliğe konulması,

Kamu Hastaneleri, Özel Hastanelerdeki mesai dışında ki makul olmayan saatlerde ki ziyaret dayatılması ve bazıları tarafından da ücret beklentisinin 3 Temmuz 2015 de yayınlanan 29405 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Beşeri Tıbbi Ürünler Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğe uygun bir hale gelmesi ziyaretlerin mesai saatleri içinde makul bir zamana yayılması,

Mesleğimize bir statü sağlayacak ileride bizler için gerçekten bir koruyucu olacak bu sertifikaların tanınmanın ilk adımını geçtikten sonra yine TİTCK ve özellikle Sn. Dr. Hakkı Gürsöz'ün de kişisel ve kurumunun katkıları ile Mesleki Yeterlilik Kurumuna mesleğimizin tanımlanması tüm resmi kurumlarda bir iş kolu, bir meslek olarak kabulünün girişimleri her zaman ki gibi yine bizim çabamızla olmasını,

Sektörde ki bilgilendirmeler farklı yorumlandığında bilgi paylaşımlarında belirsizlik oluşmaktadır . Her firma ve departmanlar arasında yanlış ya da eksik bilgilerin oluştuğunu bu süreçte fark edip bunu TİTCK'daki toplantıda görüş olarak beyan ettik ve bunun ile ilgili sektörel bazda tek ve ilk olan Müdad'ın muhatap alınmasını bu konu ile ilgili ortak akılla birlikte çalışmanın çok daha iyi sonuçlar oluşturacağını bilgi kirliliği ve buna bağlı yanlış anlaşılmalar ortadan kalkıp zaman kaybının da oluşamayacağını belirttik . Sn. Gürsöz 'de bu konuda sektörel bazda konu Tıbbi Mümessiller ( UTT ) olduğunda yapılacak değişiklik ve veya buna benzer mesleki durumlarda ortak akıl ve istişare ile muhattabın MÜMESSİL DAYANIŞMA DERNEĞİ - MÜDAD olacağının bir ortak çalışma komisyonu ile bu konuyu ortak akılla çözeceğimizi dile getirmiştir ve bu adımlarla birlikte yürüyeceğiz.

IMG 20190122 WA0015

Bu duygu ve düşüncelerle derneğimize hep beraber sahip çıkıp Mümessil Dayanışma Derneği - MÜDAD çatısında birlik olmak için üye olup hatta üye olunmasını sağlayıp çok daha güçlü hale gelip birlik olacağımıza inanıyorum. Biz bir olarak MÜDAD çatısında birleşerek güç olursak birlikte çözemeyeceğimiz hiç bir sorun ve problem olmayacaktır. En derin ve samimi saygılarımla ...

Atay Dumlu
Müdad Yön. Kur. Bşk.

Mümessil Dayanışma Derneği Başkanı Atay Dumlu 22.01.2019 tarihinde Ankara'da TITCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz'ü makamında ziyaret etmiştir. Görüşmede Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy ,Ankara Müdad İl Temsilcileri Tolga Dinç ve Cem Aytekin , Müdad Konya İl Temsilcisi Fatih Koçer bulunmuştur.

TITCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz ile yapılan görüşmede öncelikle Lise mezunu olup 2018 yılı sonunda ÜTT belgesi almak için başvuruda bulunmuş fakat daha sonra başvuruları iptal edilmiş meslektaşlarımızın mağduriyeti gündeme getirilmiştir. Sn. GÜRSÖZ bizlere yaptığı açıklamada konunun farkında olduğunu ve Müdad'ın da geri bildirimini dikkate alarak Lise mezunlarının sertifika programına (daha önce başvurmuş ya da tarihleri kaçırmış olanlarda dahil) 1 kereye mahsus olmak üzere ,mağduriyet yaşamaması için yönetmeliğin değiştirilmesi için Sağlık Bakanlığına gereken teklifin yapılacağını ,konuyu takip edeceklerini belirtmişlerdir.

Diğer konu başlığımız ise Kamu Hastaneleri ve Özel Hastaneler ziyaret yasakları ve bu ziyaretler karşılığında ücret istenmesi olmuştur.Dr. Gürsöz Sağlık Bakanlığına bağlı Kamu Hastaneleri ve Özel Sağlık Birimleri Genel Müdürlükleri ile bu konu hakkında ortak bir çalışma başlatılarak hasta mahremiyeti gözetilerek hastaların mağduriyeti olmadan , ilgili hastanelerin eğitim programı aksatılmadan UTT lerinin mesai saati dahilinde hastane yönetimince belirlenecek makul saatlerde hastane ziyaret saatlerinin ayarlanması sağlanacaktır.

Dr.Gürsöz'e mesleğimizin kanunlar nezdinde meslek kolu olarak kabul edilmesinde derneğimizin "MESLEK YETERLİLİK KURULU" başvurusunda ÜTT 'lere destek olmaları talep edildi. Bu konuda derneğe ve ÜTT'lere her türlü desteği sağlayacaklarını belirtmişlerdir. Aynı zamanda Dr. Gürsöz bundan sonraki her çalışmayı Mümessil Dayanışma Derneği ile birlikte çalışarak ortak akılla yapacaklarını, Ürün Tanıtım Temsilcileri ile ilgili konularda MÜMESSİL DAYANIŞMA DERNEĞİ 'ni muhatap alacaklarını Başkanımız Sn. Atay DUMLU'ya belirtmişlerdir. Dernek Başkanımız TITCK ve diğer resmi kurumlar için dernek ilgili resmi komisyonlarının bu görüşmeler için hazır olduğunu belirtmiştir. Sn Dr. Gürsöz bundan sonraki görüşmeler ve geri bildirimler için , AKILCI ILAÇ DAİRE BAŞKANI Eczacı Mesil AKSOY 'un derneğimizle görüşmelerde yetkili kişi olduğunu açıklamıştır.

Görüşmemizin sonunda Dr.Hakkı Gürsöz şimdiye kadar kurumun ilk defa Türkiye'de Ürün Tanıtım Temsilcilerini temsilen kurumsallaşmış STK tarafından ziyaret edildiğini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını ,bu görüşmeden sonraki süreçte mutlaka MÜMESSİL DAYANIŞMA DERNEĞİ ile birlikte hareket etmek istediklerini belirtmiştir. Benimde Ürün Tanıtım Temsilcisi meslektaşlarınızdan beklentim, birlik beraberlik içerisinde derneğinize üye olarak bu Müdad ve mesleğinizi daha üst seviyelere çıkarılmasi gerektiğini belirtmiştir.

TITCK Başkanı Dr Hakkı Gürsöz bizleri makamında kabul ettiği ve sorunlarımızı dinleyip, çözümlerine katkıda bulunmasından dolayı kendisi ve kurumuna teşekkür ederiz.

Mümessil Dayanışma Derneği-MÜDAD

Mümessil Dayanışma Derneği Gaziantep İl Temsilciliği olarak Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül beyefendiyi makamında ziyaret edip hayırlı olsun dileklerimizi ilettik.

Sayın valimize mesleğimiz hakkkında ve Mümessil Dayanışma Derneği hakkında bilgi verdik.Mesleğimizin bilinirliği ve sıkıntılarını sayın valimize ilettik.

Sayın Vali bey ziyaretimizden ötürü derneğimize ve meslektaşlarımıza teşekkürlerini iletti.

Bizlere göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü Sayın Valimize ve Özel kalem müdürü Aslan Tektaş beyefendiye teşekkür ederiz.

Müdad Yönetim Kurulu Adana 'da hafta sonu gerçekleştirildi. Başkan Dumlu ve üyelerden oluşan yönetim kurulu hafta sonu olmasına rağmen şahsi gayretleri ile toplandı. Toplantı gelir-gider tabloları , 2019 faaliyet planları, 14 Nisan hazırlıkları, Meslekler listesinde hakettiğimiz yerin alınması için kamuoyu oluşturmak ve siyasi partilerle görüşüp konuyu meclis gündeminde sıcak tutmak ve konunun takipçisi olmak, ÜTT sertifika ve karekod uygulamaları konusunda olasi sorun yaşanacak ünitelerle alakalı yol haritasının belirlenmesi ve temsil gücünün artırılması için üye kazanma vb konular gòrüsüldu.

IMG 20190105 WA0022

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç mümessillerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Bulut, Sağlık Bakanı’na “İlaç mümessillerinin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir yol haritanız var mıdır?” diye sordu. 02 Ocak 2019, Çarşamba, 15:23 - SİYASET 856 kez okunmuş. Yorum CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ilaç mümessillerinin 2015 yılında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan “Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik”le mağduriyet yaşadığını bildirdi. Yönetmeliğe göre ilaç mümessillerine sertifikanın zorunlu hale geldiğini kaydeden Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. AKTİF ÇALIŞANLAR İŞSİZ KALACAK CHP’li Bulut, yetkili bir üniversitenin düzenlediği eğitim programına 1600 TL ödeyerek katılan mümessillerin sınavda başarılı olmak kaydıyla sertifika alabildiğini, firmalarda ürün tanıtım temsilcisi (ÜTT) unvanı ile çalışabildiğini kaydetti. Başarılı olamayanların ise aktif iş hayatı da olsa mümessillik yapamayacağını belirten Bulut, “Daha önce lise mezunlarının katılabildiği sertifika eğitimlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren en az ön lisans mezunları katılabilecektir. 1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan lise mezunları işten çıkarılacaktır” dedi. Sertifikanın yanı sıra ilaç mümessillerinin, 356 TL ücret ödeyerek “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı” almasının zorunlu tutulduğuna dikkat çeken Bulut, pek çok ilaç mümessilinin ücretler yüksek olduğu, katılımda ödeme sıkıntısı çektiği için sertifika programına katılamadığını bildirdi. MÜMESSİLİĞİN MESLEK OLARAK TANIMI YAPILSIN Bulut, “İlaç mümessilleri, mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılmasını, mesleğin devlet ve endüstri tarafından tanınmasını, Çalışma Bakanlığı meslek kodunun, meslek sektörünün düzeltilmesini, eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptalini beklemektedir” ifadelerini kullandı. KAÇ MÜMESSİL İŞSİZ KALDI Bahçeli Onayladı, MHP 402 adayını açıkladı... -Türkiye genelinde kaç ilaç mümessili bulunmaktadır? Sertifika programına kaç ilaç mümessili devam etmiştir? -Bu ilaç mümessillerinden kaçı sınavda başarılı olmuş ve sertifika almaya hak kazanmıştır? Başarılı olamayan ilaç mümessili sayısı nedir? NE KADAR GELİR ELDE EDİLDİ? -Sertifika programından ve “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı”ndan ne kadar gelir elde edilmiştir? Bu gelir nereye aktarılmıştır? -1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan kaç lise mezunu işten çıkarılmıştır? -İlaç sektöründe uzun süredir çalışan ve sınavı geçemeyen ile lise mezunu olduğu için işinden olan ilaç mümessillerinin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir yol haritanız var mıdır? FAHİŞ ÜCRETLER İPTAL EDİLECEK Mİ? -Mümessilliğin meslek olarak tanımının yapılması yönünde Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır/olacak mıdır? -Eğitim (yetkili üniversite) ve elektronik ortamda sisteme kayıt (TİTCK) için ödenen ücretlerin iyileştirilmesi veya iptaline yönelik herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?

 

Istanbul Mudad ekibi Yonetim kurulu uyeleri Ozan Demiroz;Serkan Satar ,Durmjş İliksiz,Esin Agaoglu ,Gonca Akkaş ile il temsilcileri arkadaslarimiz bir araya gelerek ilk toplantilarini gerceklestirdi..Istanbul artik daha güçlü..

IMG 20181111 WA0014

Sayfa 1 / 2